A nagyon magas színvonalú tavalyi mustra után a szerdán kezdődő 65. cannes-ifilmfesztivál minden idők egyik legnyitottabb versenyének ígérkezik: az Arany Pálmáért induló mind a 22 alkotás rendezője elismert, nagy presztízsű játékfilmes, ezért a kritikusok egyelőre nem mernek jóslatokba bocsátkozni az esélyekről.
Jelentős különbség az előző évekhez képest, hogy egyetlen dokumentumfilm, animációs film, elsőfilm, valamint női rendező sem kapott meghívást a francia sajtó szerint „kockázatmentes” idei versenybe.
A hivatalos program egy hónappal ezelőtti bejelentése óta viszont további hét film kapott meghívást a fesztiválra – köztük két női rendező, a brit Candida Brady és a bosnyák Aida Begic – alkotása, de egyikük sem a versenybe.
A 12 napig tartó, mintegy 20 millió eurós költségvetésű fesztiválon így összesen 91 játékfilmet láthat a közönség, ebből 22-öt a hivatalos versenyprogramban. Magyarországot idén egy alkotás, Pálfi György Final Cut – Hölgyeim és Uraim című filmje képviseli, amelyet a nagy filmklasszikusok felújított változatait bemutató program, a Cannes Classics sorozatának záró filmjeként május 26-án este vetítenek.
A fesztiválpalota 13 ezer négyzetméternyi alapterületű alagsorában kialakított filmpiacon 4300 alkotást (közülük 1800 még el sem készült) ajánlanak eladásra a producerek. Ide hatvan országból közel 10 ezren akkreditálták magukat, a fesztivál eseményeiről pedig 4600 újságíró és háromszáz tévéstáb fog tudósítani a világ számos országában.
A fesztiválpalota 24 lépcsőfokán naponta háromszor cserélik a 60 méteres vörös szőnyeget, amelyen idén olyan rendezősztárok vonulhatnak majd fel, mint az osztrák Michael Haneke, a kanadai David Cronenberg, a brit Ken Loach, az iráni Abbas Kiarostami, a francia Alain Resnais és Jacques Audiard, vagy a 2007-es fődíjas román Cristian Mungiu.
Az angolszáz mozi a szokásosnál is több, összesen hat alkotóval lesz jelen a versenyben. Robert Pattinson és Kristen Stewart két filmben is látható lesz: Jack Kerouac Úton című regényének adaptációjában, a brazil Walter Salles rendezésében, valamint David Cronenberg Cosmopolis című alkotásában. A kanadai rendező fia, Brandon egyébként az Un certain regard (Egy bizonyos nézőpont) című válogatásban mutathatja be első filmjét, az Antiviralt.
Brad Pitt az új-zélandi születésű Andrew Dominik krimijében (Killing Them Softly), az Indiana Jones-filmekből ismerős Shia LaBeouf pedig az ausztrál John Hillcoat Lawless című amerikai drámájában tűnik majd fel. A 33 éves Jeff Nichols Mud című filmjének főszerepeit Reese Witherspoon és Matthew McConaughey alakítják.
Először kapott a versenybe meghívást Lee Daniels, akinek The Paperboy című filmjében Zac Efron és Nicole Kidman két nyomozót alakít. Az ausztrál filmsztár játssza Philip Kaufman versenyen kívül bemutatásra kerülő filmjének (Hemingway and Gellhorn) is az egyik főszerepét, a film Hemingway háborús tudósítóként dolgozott első feleségéről szól.
Az ázsiai filmművészetet idén két dél-koreai alkotás, Olaszországot pedig a Gomorra című filmjéért négy évvel ezelőtt a zsűri Nagydíját elnyert Matteo Garone képviseli, Reality című új filmjével.
Három francia rendező (Alain Resnais, Leos Carax és Jacques Audiard) is meghívást kapott a versenyprogramba, a francia sztárok közül pedig az Oscar-díjas Marion Cotillard, Juliette Binoche és Isabelle Huppert is hivatalos a francia Riviérára.
Az 1998-ban a Születésnap című filmjéért díjazott dán Thomas Vinterberg az egyik nagy visszatérője lesz a hivatalos programnak, Jagten (A vadászat) című új filmjével, valamint politikai témájú alkotással érkezik az egyiptomi Yousry Nasrallah, az orosz Szergej Loznyica, a mexikói Carlos Reygadas és az osztrák Ulrich Seidl.
A nagy visszatérők közül négyen már korábban egyszer hazavihették a fődíjat. Köztük van az osztrák Michael Haneke, akinek francia produkcióban készült Amour (Szerelem) című művében Emmanuelle Riva és Jean-Louis Trintignant egy idős szerelmes párt alakít. Ken Loach The Angel’s Share címmel egy Skóciában játszódó, szociális problémákkal foglalkozó komédiával érkezik. Az utóbbi években elsősorban külföldön forgató iráni Abbas Kiarostami ezúttal japán szerelmi variációkat (Like Someone In Love) forgatott. A 4 hónap, 3 hét, 2 nap című filmmel berobbant román Cristian Mungiu pedig a harmadik filmjével (Dupa dealuri – A hegyeken túl) kapott meghívást.
Miközben Sean Penn amerikai színész-rendező nagyszabású estélyt rendez a 2010 januárjában földrengés sújtotta Haiti megsegítésére, az arab tavasz számos versenyben és azon kívül bemutatásra kerülő filmnek is a témája.
A világ egyik legrangosabb seregszemléje szerdán Wes Anderson Holdfény királyság című komédiájával nyílik meg. Kivételes alkalom, hogy a nyitófilm is versenyez az Arany Pálmáért. A szerda esti megnyitó igazi sztárparádénak ígérkezik, ugyanis Cannes-ba várják a film valamennyi főszereplőjét: Bill Murrayt, Edward Nortont, Frances McDormandt, Bruce Willist és Tilda Swintont is.
A zsűri elnöke Nanni Moretti olasz filmrendező, a nyitó- és a záróünnepség háziasszonya pedig Bérénice Bejo lesz, aki az Oscar-díjas A némafilmes női főszerepét játszotta. A május 27-i díjkiosztást követő záró filmnek, a közelmúltban elhunyt Claude Miller utolsó alkotásának címszerepét pedig Audrey Tautou alakítja. A Thérese Desqueyroux című film Francois Mauriac azonos című regényéből készült.