A Filmszemlén mutatkozik be Cserhalmi Sára „ügynökfilmje”

Két barát története a magyar közelmúlt egy mindmáig homályos és tisztázatlan fejezetének tükrében: ez Cserhalmi Sára első nagyjátékfilmje, a Drága besúgott barátaim, amelyet a 43. Magyar Filmszemlén láthat először a közönség.

Cserhalmi Sára

 

– Már a címe is sugallja, miről szól. Egy férfi elmegy a levéltárba és megtudja, hogy a legjobb barátja besúgta őt – mondta el az MTI-nek a fiatal rendező. Kiemelte: filmen még nem foglalkoztak ezzel a témával, azzal, hogyan élhet ma egy volt besúgó, hogyan számol el magában azzal, amit tett és hogyan hat valakire az, hogy besúgták.

 

Megjegyezte, hogy a filmkészítés nagyon sokba kerül, ezért megpróbál olyan témákkal foglalkozni – és emellett a jövőben is ki akar tartani -, amelyekre van értelme elkölteni a pénzt, a Drága besúgott barátaim pedig ilyen volt számára.

 

Az alkotás eredetileg kisjátékfilmnek indult – „csak a kisjátékfilmes könyv volt meg” -, végül nagyjátékfilm lett belőle. – Úgy éreztük, nem lehet 25 percben elintézni, több időt érdemel – mutatott rá. Cserhalmi Sára két éve dolgozik a filmen, amely diplomamunkája is egyben.

 

A napjaink Magyarországán játszódó alkotás főszerepeiben Cserhalmi György és Derzsi János látható. Előbbi a besúgott, utóbbi a besúgó. A fiatal rendező úgy fogalmazott, csodálatos élmény és megtiszteltetés volt ilyen nagy színészekkel dolgozni. – Édesapámat láthattam arról az oldaláról is, amelyet korábban nem ismerhettem. Nem úgy voltunk ott jelen, mint apa és lánya – tette hozzá.

 

Hasonlóan csodálatos volt számára Derzsi Jánossal forgatni. -Nagy színész, ugyanazt mondhatom róla, mint apámról – így Cserhalmi.

 

A filmben játszik Keres Emil, akit az utóbbi időben ritkán lehetett filmen látni, valamint Benedek Miklós, Mácsai Pál, Schneider Zoltán és Györgyi Anna – fűzte hozzá.

 

A drága besúgott barátaim inkább a két főszereplő kapcsolatát helyezi előtérbe, a rendezőt elsősorban a két férfi barátságának története, kettejük kapcsolata érdekelte. Sokat konzultált Rainer M. János és Kenedi János történészekkel.

 

– Átbeszéltük a forgatókönyvet, sok tanáccsal elláttak, technikai dolgokkal arról, hogyan zajlott mindez. Sok szempontból tudtak segíteni” – fejtette ki Cserhalmi Sára.

 

A film eddig állami támogatás nélkül készült. A szükséges összeg a Színház- és Filmművészeti Egyetem, két produceri iroda, a Pusztai Ferenc által vezetett KMH Film, az I’m Film (Márk Iván és Csernai Judit), valamint Rebekka Garrido co-producer, a berlini Post Republic munkatársa, illetve cégek jóvoltából gyűlt össze.

 

A mintegy 100 perces filmen jelenleg az utolsó simításokat végzik, az már biztos, hogy bemutatják a 43. Magyar Filmszemlén, de a hangkeverés még hátravan. – Ez nem a végleges munka, vannak még javítanivalók – jegyezte meg a rendező. Ha minden jól megy, mozikba március végén kerül a Drága besúgott barátaim.

 

Cserhalmi Sára a február 2. és 5. közötti filmszemlével kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy a szakma „egyfelől a remény, másfelől a panasz napjait” éli. – – Én nagyon örülök annak, hogy lesz szemle, mert így megnézhetjük egymás filmjeit. Annak is örülök, hogy nem lesz zsűri, nem versenyzünk, és inkább csak tájékoztató jelleggel vetítik a filmeket.

 

A filmgyártás jövőjéről szólva úgy vélekedett, hogy a lottóbevételekből származó források révén talán biztosított lesz az anyagi háttér. – Talán elindul valami ezután a nagyon hosszú leállás után. Én mindenesetre bizakodó vagyok – mondta Cserhalmi Sára, aki rendezőként szívesen dolgozna koprodukcióban, de egyelőre minden munkát szeretne megragadni, ami adódik.

 

A fiatal rendező a filmművészeti egyetem mellett filozófia szakon is tanult, ami elmondása szerint alapvetően megváltoztatta gondolkozását. – Segített nekem abban, hogy jobban eligazodjak a világban.